
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 nF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 33.991078 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 11989
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08776
Ext.Price$0.08776
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08776 | $0.08776 |
| 10 | $0.04759 | $0.47590 |
| 50 | $0.03341 | $1.67050 |
| 100 | $0.02897 | $2.89700 |
| 500 | $0.02165 | $10.82500 |
| 1000 | $0.01939 | $19.39000 |
| 3000 | $0.01738 | $52.14000 |
| 5000 | $0.01558 | $77.90000 |
| 10000 | $0.01470 | $147.00000 |
